Nowohucki alfabet - rozgrywka

Łapanie zajęcy, wodociski i pieśni dożynkowe czyli dworskie mecyje w Łuczanowicach

Za nami już trzecia rozgrywka tegorocznego Nowohuckiego alfabetu, która odbyła się we wnętrzu i otoczeniu Klubu Aneks Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta. U podstaw scenariusza tego odcinka gry leżała dworska i podmiejska historia terenów zaliczanych dziś do szeroko pojętej Nowej Huty.

Tłumnie zgromadzeni uczestnicy nie tylko dowiedzieli się wielu ciekawostek na temat powstawania na terenie Huty pałaców i dworów, życia folwarków oraz wiejskich zwyczajów ciągle żywych w Nowej Hucie, ale również konkurowali z sobą w drużynowych zmaganiach. Konkurencje te dotyczyły szlacheckich zwyczajów, słownika wyrazów pochodzących z dawnej polszczyzny oraz dworskich kronik, ale również oczywiście oscylowały dookoła haseł i historii zawartych w dwóch tomach leksykonu wydanego w ubiegłych edycjach projektu.

Na zakończenie rozgrywki odbyliśmy pieszą wędrówkę na dawny dworski cmentarz, gdzie na wzgórzu wznosi się tzw. Kopiec Lutrów (lub Arian) będący piękną pamiątką tolerancji religijnej tych ziem, związany z historią rodu Żeleńskich, którzy byli panami okolicy przed rodem Mycielskich.

Tych z uczestników projektu, którzy nie zdołali dotrzeć na tą szczególną rozgrywkę, zachęcamy do pobrania materiałów i spróbowania swoich sił w zmierzeniu się z zadaniami ze scenariusza oraz łamigłówkami językowymi. Materiałom pisanym oczywiście towarzyszy mapka do pobrania w wersji elektronicznej lub odebrania następnym razem od zespołu projektowego. Pamiętajcie, że nawet podczas ostatniej rozgrywki możecie otrzymać od nas całość materiałów i tym samym skompletować tegoroczną publikację!

Przed nami już ostatnia rozgrywka, którą przygotowujemy dla Was na 15 października. Ze względu na skracający się dzień zostanie rozegrana w godzinach nieco wcześniejszych niż dotychczasowe i będzie połączona z wielkim finałem, który oczywiście odbędzie się – już tradycyjnie – nad Zalewem! Aby poznać jej temat oraz dowiedzieć się szczegółów na temat miejsca zbiórki i dokładnej jej godziny, jak też zapisać się na tą ostatnią część nowohuckiej gry, koniecznie zajrzyjcie na stronę projektu, jak też Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta w dniu 30 września!