Nowohucki alfabet - rozgrywka

Wstęp do materiałów

Nietypowa publikacja „Nowohuckiego alfabetu – roz(g)rywki” to już trzecie wydawnictwo powstające w ramach projektu. Poprzednie dwa leksykony zostały opracowane i wydane w wersjach elektronicznych (na stronie www.nowohuckialfabet.pl) oraz tradycyjnych (dwa wydrukowane tomy) podczas minionych edycji. Pierwsza z nich, realizowana w 2020 r.,  nosiła tytuł „Nowohucki alfabet – pokolenia języka”. W jej trakcie opracowaliśmy – z pomocą uczestników – młodzieżowy słownik wyrażeń charakterystycznych dla różnych dekad historii Nowej Huty oraz spektakl na podstawie zebranych haseł. W 2021 r., podczas „Nowohuckiego alfabetu – perspektyw”, utrwaliliśmy jako hasła różne punkty patrzenia na Hutę i jej postrzegania, zaprezentowane nam przez samych mieszkańców, jak i osoby niezwiązane z tą częścią Krakowa. Wtedy też stworzyliśmy mapy wyrażeń, jak też trasę spacerową wyznaczoną przez zlokalizowane w centrum Nowej Huty hasła.

Odsłona projektu realizowana w tym roku to „Nowohucki alfabet – roz(g)rywka”, której celem jest wykorzystanie zebranych w poprzednich dwóch edycjach haseł do stworzenia terenowej gry (w czterech rozgrywkach) oraz materiałów językowych i graficznych z nią powiązanych. I stąd też bierze się nietypowa forma tegorocznej publikacji, którą każdy gorliwy gracz będzie mógł zebrać – ale jedynie podczas rozgrywek!

Efekty naszych działań (jak też materiały do wydrukowania dedykowane dla tych, którzy nie mogli uczestniczyć w danej rozgrywce) można znaleźć na stronie internetowej projektu. Znajdziecie tam również ciekawe materiały do słuchania (przygotowane dla osób słabo – lub niewidzących), oglądania (w PJM), jak też tłumaczenia na język ukraiński – specjalnie dla drogich naszym sercom Gości. To wszystko po to, aby w „Nowohuckim alfabecie” mogli się dobrze poczuć naprawdę wszyscy.

Życzymy Wam gorąco, aby ta kolekcjonerska publikacja stała się nie tylko źródłem rozrywki (i rozgrywki), ale też przyczyną radości zmieszanej z nutką zadumy – wszak utrwalone tu hasła to częstokroć wspomnienia, które to właśnie MY chronimy od zapomnienia. Niech młodsi usłyszą oraz zapamiętają bliskie, wzruszające historie nowohuckie. Starszym mieszkańcom i sympatykom tych rejonów niech z kolei pozwolą one zatrzymać się i odnaleźć swoje odbicie w przywoływanych miejscach, osobach i czasie.

Rozgrywka 1

Duży, kolorowy obrazek o charakterze mapy części Nowej Huty, zdecydowanie w ujęciu artystycznym. Estetyka zbliżona miejscami do rysunku dziecka, ale bardziej nowoczesna. U góry, ponad mapką, po lewej poza nią logo projektu, po prawej napis „Rozgrywka pierwsza „Kiedyś to było…”. U dołu strony pasek z logotypami organizatora, partnerów oraz informacja o dofinansowaniu ze środków programu „Ojczysty – dodaj do ulubionych 2022”. W dolnej części obrazka, po prawej, róża wiatrów. Po lewej u dołu rysunek łaciatego psa na cienkich nóżkach, biegnącego przed siebie. Na samym dole rysunku zarysy zieleni i drzew oraz gniazdo ptaków. Powyżej, na niebieskim tle, narysowana plątanina ulic, rozchodzących się od Placu Centralnego. Niektóre są nazwane: np. ul. Struga, ul. Kocmyrzowska, al. Róż, al. Solidarności i al. Jana Pawła II. Na rysunku zaznaczone w uproszczeniu rzeczy takie jak: wagon tramwajowy, wijąca się rzeka oraz rozsiane po całej mapce zarysy bajkowych drzew w różnych kolorach. Na obraz naniesiono kilka mniejszych obrazków ukazujących ważne na tym obszarze miejsca związane z projektem – np. Pomniki, Basen Krakowianka, Kino Świt, Arkę Pana, Teatr Ludowy, Nowohucki Krzyż, Tomex. Zaznaczono również na czerwono osiem numerów przystanków gry i związane z obszarem mapki wybrane hasła leksykonu.

Rozgrywka 2

Duży, kolorowy obrazek o charakterze mapy części Nowej Huty, zdecydowanie w ujęciu artystycznym. Estetyka zbliżona miejscami do rysunku dziecka, ale bardziej nowoczesna. U góry, ponad mapką, po lewej poza nią logo projektu, po prawej napis „Rozgrywka druga „Betonowy czar blokowisk”. U dołu strony pasek z logotypami organizatora, partnerów oraz informacja o dofinansowaniu ze środków programu „Ojczysty – dodaj do ulubionych 2022”. W dolnej części obrazka, po prawej, róża wiatrów. Na dole rysunku zarysy zieleni i drzew oraz gniazdo ptaków. Powyżej, na niebieskim tle, narysowana plątanina ulic, rozchodzących się od Ronda Piastowskiego. Niektóre są nazwane: np. ul. Srebrnych Orłów, Mikołajczyka, Okulickiego, Kleeberga, Bitwy nad Bzurą. Na rysunku zaznaczone w uproszczeniu rzeczy takie jak: wagon tramwajowy, pas zieleni oraz rozsiane po całej mapce zarysy bajkowych drzew w różnych kolorach. Na obraz naniesiono kilka mniejszych obrazków ukazujących ważne na tym obszarze miejsca związane z projektem – np. Rzeźby plenerowe, Skatepark, Kościół MBN oraz Trzepak. Zaznaczono również na czerwono sześć numerów przystanków gry i związane z obszarem mapki nazwy miejsc.

Rozgrywka 3

Duży, kolorowy obrazek o charakterze mapy części Nowej Huty, zdecydowanie  w ujęciu artystycznym. Estetyka zbliżona miejscami do rysunku dziecka, ale bardziej nowoczesna. 
U góry, ponad mapką, po lewej poza nią logo projektu, po prawej napis „Rozgrywka trzecia „Dworskie klimaty”. U dołu strony pasek z logotypami organizatora, partnerów oraz informacja o dofinansowaniu ze środków programu „Ojczysty – dodaj do ulubionych 2022”.  
W dolnej części obrazka, po prawej, róża wiatrów. Po lewej u dołu rysunek łaciatego psa na cienkich nóżkach, biegnącego przed siebie.   
Na samym dole rysunku zarysy zieleni i drzew. Powyżej, na niebieskim tle, narysowana plątanina ulic oraz zarys bryły Kombinatu z kominami fabrycznymi. Niektóre są nazwane: np. Łuczanowicka, Igołomska, Wadowska, Lubocka. Na rysunku zaznaczone w uproszczeniu domki, dworki z oznaczeniem rysunków pięknej pani w peruce z piórem oraz rozsiane po całej mapce zarysy bajkowych drzew w różnych kolorach.  
Na obraz naniesiono nazwy osiedli takie jak Branice, Wadów, Pleszów i inne z tej okolicy oraz kilkanaście baloników w zielonym i różowym kolorze, w których znajdują się hasła leksykonu i nazwy dworów umiejscowionych na mapce. Są to m. in. Meksyk, dożynki, Cło, podwóz, podmiejskie tradycje czy krzyże nagrobne hutnicze.      

Rozgrywka 4

Duży, kolorowy obrazek o charakterze mapy części Nowej Huty, zdecydowanie  w ujęciu artystycznym. Estetyka zbliżona miejscami do rysunku dziecka, ale bardziej nowoczesna. 
U góry, ponad mapką, po lewej logo projektu, na środku napis „Rozgrywka czwarta „Gdzie się stal hartowało”, po lewej stronie logotyp Muzeum Krakowa i informacja, że instytucja ta współrealizowała tą rozgrywkę. U dołu strony pasek z logotypami organizatora, partnerów oraz informacja o dofinansowaniu ze środków programu „Ojczysty – dodaj do ulubionych 2022”.  
W dolnej części obrazka, po prawej, róża wiatrów. Po środku u dołu rysunek łaciatego psa na cienkich nóżkach, biegnącego przed siebie.   Po prawej stronie przewleczona pod rozetką – symbolem Szkoły Muzycznej - z nutami, trąbkami i klawiszami biała wstęga z napisem „Dziękujemy za udział w „Nowohuckim alfabecie”. W rogu bajkowe zarośla i tęczowe ptaki. 
Powyżej, na niebieskim tle, narysowana plątanina rozchodzących się od Placu Centralnego ulic. Zupełnie po prawej zarys bryły Kombinatu z kominami fabrycznymi. Niektóre ulice z nazwami: al. Solidarności, Struga, Bulwarowa. Na rysunku zaznaczone obiekty takie jak drzewka, spodek ufo, wagoniki tramwajowe oraz drzewa. Mniej więcej na środku błękitny kształt Zalewu. 
Na obraz naniesiono kilkanaście baloników w niebieskim i pomarańczowym kolorze, w których znajdują się nazwy miejsc i hasła z leksykonu. Jest też kilka miniatur pokazujących symbole miejsc ważnych w tej okolicy Huty: żużel z motorem, zalew z żaglówką, Dworek Matejki z popiersiem Mistrza Jana, kino Światowid oraz ogródki działkowe z typową altanką.