Nowohucki alfabet - rozgrywka

Ostatni post – pożegnanie

Zeskanowane podziękowania od dyrektor Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta, Małgorzaty Jezutek, dla partnerów, zespołu projektowego oraz uczestników.

Filmowe wspomnienie ostatniej rozgrywki i finału

Dla wszystkich uczestników, partnerów i członków zespołu organizującego tegoroczny projekt prezentujemy filmowe wspomnienie naszego ostatniego spotkania. Dziękujemy, że z nami byliście!

Piękna finałowa sobota

W sobotę 15.10.2022 odbyły się ostatnia rozgrywka i finał projektu „Nowohucki alfabet- roz(g)rywka”.

Rozgrywkę rozpoczęliśmy odwiedzinami w filii nr 53 Biblioteki Kraków. Tam wysłuchaliśmy opowieści o jednej z najstarszych bibliotek w Nowej Hucie oraz rozwiązaliśmy biblioteczne zadania. Następnie udaliśmy się na Plac Pocztowy, gdzie spotkaliśmy uroczego mleczarza, który uraczył nas mlecznymi przekąskami i opowieściami z czasów, kiedy do Huty zjeżdżali handlarze nabiału z pobliskich miejscowości. Na dalszej drodze uczestnicy napotkali zadania związane z piosenkami z dawnych lat (szczególnie tymi z Krakowem w tle) oraz zawitali do schronów na osiedlu Szkolnym, które zwiedzili dzięki uprzejmości Muzeum Krakowa. Następnie trasa powiodła nad rzekę Dłubnię oraz Zalew, gdzie mieliśmy okazję zaczerpnąć tchu w iście morskim klimacie (obok tężni solankowej) oraz udać się do Dworku Matejki.

Po sowitym wysiłku uczestnicy uzupełnili nadwątlone siły w grillu maNHattan nad Zalewem, gdzie również odbył się finał projektu. Najaktywniejsi z aktywnych otrzymali podczas niego nagrody, zaś wszyscy zgromadzeni dostali pamiątkowe dyplomy oraz pyszny i sycący grillowy poczęstunek. Na zakończenie wspólnie rozwiązaliśmy też quiz podsumowujący tegoroczną edycję projektu.

Koordynatorka projektu pragnie na koniec serdecznie podziękować wszystkim uczestnikom za zaangażowanie, obecność i poświęcony na projekt czas. Szczególnie tym, którzy uczestniczyli już poprzednich edycjach „Nowohuckiego alfabetu” oraz aktywnie włączyli się w tegoroczną. To Wy dajecie mi siłę do pracy i poczucie jej sensu!

Serdeczne podziękowania należą się też wszystkim partnerom oraz członkom zespołu projektowego – za pracę, wytrwałość, troskę o uczestników i siebie nawzajem. Byliście duszą i sercem projektu.

To już koniec naszych wspólnych działań, ale nie koniec nowohuckiego języka i historii. Twórzmy ją razem – jako społeczność Nowej Huty, Krakowa oraz jako sąsiedzi, przyjaciele, społecznicy…

Tego Wam życzymy na zakończenie 🙂

Do zobaczenia/usłyszenia i napisania!

Jasny, jesienny dzień. Alejka parkowa, dookoła zieleń, na ziemi sporo żółtych liści. W tle widok młodych drzewek, obok ścieżki pień grubego, powalonego drzewa. Na betonowej ścieżce stoi kilkunaście osób o różnej płci i w mocno zróżnicowanym wieku, zastanawiając się nad czymś. To uczestnicy rozgrywki projektowej, rozwiązujący zadanie podczas ostatniej gry terenowej toczącej się nad Zalewem.

Zapisy na ostatnią rozgrywkę i finał

Wszystko, co dobre, kiedyś się kończy. Nasz projekt również powoli dobiega końca, ale zanim pożegnamy się z Państwem, zapraszamy na ostatnią rozgrywkę i organizowany od razu po niej finał „Nowohuckiego alfabetu”. Oba wydarzenia odbędą się 15 października 2022 roku w centrum „starej” Nowej Huty.

Podczas spaceru, który rozpocznie się o godz. 12:00 odwiedzinami u partnera projektu – w filii 53 Biblioteki Kraków na os. Stalowym 12, zwiedzimy osiedla najbliższe „sercu” Nowej Huty czyli Kombinatowi. Dzięki temu, że w tej rozgrywce mamy ogromną przyjemność współpracować z Muzeum Nowej Huty (oddział Muzeum Krakowa), będziemy mieli okazję wstąpić w nowohuckie podziemia i poczuć, jak w czasach zimnej wojny. Aby dopełnić wymiarów wędrówki i by stała się naziemną, podziemną oraz nadziemną, damy się ponieść muzyce, która ponoć dodaje skrzydeł. Będzie ona ważnym elementem ostatniego spaceru – dzięki niej oderwiemy się od ziemi oraz codzienności i przeniesiemy w czasy, kiedy na Placu Pocztowym spotykało się mleczarki oraz nawet dalej – aż do okresu, gdy sam Mistrz Jan tworzył swoje dzieła…

Po rozgrywce udamy się na tradycyjny finał do najsłynniejszego bodaj nowohuckiego grilla – maNHattanu, gdzie wśród pięknych okoliczności przyrody zjemy pyszny posiłek. Podczas finału najwytrwalsi gracze otrzymają nagrody, zaś wszyscy zgromadzeni – pamiątkowe dyplomy udziału w projekcie.

Prosimy o zapisywanie się na rozgrywkę i finał poprzez wypełnienie ankiety dostępnej pod linkiem lub telefonicznie u koordynatorki projektu pod numerem 609 338 944.

Prosimy o przybycie na miejsce rozpoczęcia rozgrywki o 11.50 – spotykamy się przed wejściem do Biblioteki (w razie deszczu – wewnątrz). Tych z Państwa, którzy chcą uczestniczyć tylko w finale projektu, zapraszamy na godz. 14 do Grilla maNHattan na ul. Bulwarowej (nad Zalewem).

Zespół projektowy składa serdeczne podziękowania kierownictwu i pracownikom Muzeum Nowej Huty oraz całemu Muzeum Krakowa za pomoc przy organizacji IV rozgrywki „Nowohuckiego alfabetu”.

Do zobaczenia podczas ostatniego już spaceru szlakiem nowohuckich słów!

Łapanie zajęcy, wodociski i pieśni dożynkowe czyli dworskie mecyje w Łuczanowicach

Za nami już trzecia rozgrywka tegorocznego Nowohuckiego alfabetu, która odbyła się we wnętrzu i otoczeniu Klubu Aneks Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta. U podstaw scenariusza tego odcinka gry leżała dworska i podmiejska historia terenów zaliczanych dziś do szeroko pojętej Nowej Huty.

Tłumnie zgromadzeni uczestnicy nie tylko dowiedzieli się wielu ciekawostek na temat powstawania na terenie Huty pałaców i dworów, życia folwarków oraz wiejskich zwyczajów ciągle żywych w Nowej Hucie, ale również konkurowali z sobą w drużynowych zmaganiach. Konkurencje te dotyczyły szlacheckich zwyczajów, słownika wyrazów pochodzących z dawnej polszczyzny oraz dworskich kronik, ale również oczywiście oscylowały dookoła haseł i historii zawartych w dwóch tomach leksykonu wydanego w ubiegłych edycjach projektu.

Na zakończenie rozgrywki odbyliśmy pieszą wędrówkę na dawny dworski cmentarz, gdzie na wzgórzu wznosi się tzw. Kopiec Lutrów (lub Arian) będący piękną pamiątką tolerancji religijnej tych ziem, związany z historią rodu Żeleńskich, którzy byli panami okolicy przed rodem Mycielskich.

Tych z uczestników projektu, którzy nie zdołali dotrzeć na tą szczególną rozgrywkę, zachęcamy do pobrania materiałów i spróbowania swoich sił w zmierzeniu się z zadaniami ze scenariusza oraz łamigłówkami językowymi. Materiałom pisanym oczywiście towarzyszy mapka do pobrania w wersji elektronicznej lub odebrania następnym razem od zespołu projektowego. Pamiętajcie, że nawet podczas ostatniej rozgrywki możecie otrzymać od nas całość materiałów i tym samym skompletować tegoroczną publikację!

Przed nami już ostatnia rozgrywka, którą przygotowujemy dla Was na 15 października. Ze względu na skracający się dzień zostanie rozegrana w godzinach nieco wcześniejszych niż dotychczasowe i będzie połączona z wielkim finałem, który oczywiście odbędzie się – już tradycyjnie – nad Zalewem! Aby poznać jej temat oraz dowiedzieć się szczegółów na temat miejsca zbiórki i dokładnej jej godziny, jak też zapisać się na tą ostatnią część nowohuckiej gry, koniecznie zajrzyjcie na stronę projektu, jak też Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta w dniu 30 września!

Informacja o zbiórce dla graczy w sobotę 17 września

Tych z Państwa, którzy zdecydują się wyruszyć wspólnie na wrześniową rozgrywkę, której miejscem będzie tym razem osiedle Łuczanowice, zapraszamy na zbiórkę o godz. 15.40 na przystanku linii autobusowej 117 pod Kombinatem. Uwaga! Kolejny autobus odjeżdża za godzinę, więc prosimy o punktualne przybycie!

Uczestników rozgrywki, którzy zechcą dojechać na własną rękę, zapraszamy do Klubu Aneks Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta (ul. A. Mycielskiego 11) punktualnie na godz. 16.

Do zobaczenia na szlaku nowohuckich słów!

Po wakacjach powracają rozgrywki!

Jako, że wakacje właśnie się zakończyły, zapraszamy Państwa do zapisów na wrześniową rozgrywkę, tym razem pt. „Dworskie klimaty”. Dotyczyć będzie ona dawnego dworskiego oraz podkrakowskiego kolorytu Nowej Huty, którego ślady przetrwały gdzieniegdzie. I właśnie w miejsca dające możliwość obcowania z takim niecodziennym obliczem nowohuckich terenów wybierzemy się już 17 września!

Rozgrywka odbędzie się w godzinach 16-18 na os. Łuczanowice, gdzie gościć będziemy w Dworze Mycielskich oraz rozejrzymy się po Dobrach Łuczanowickich i nie tylko. W celu zapisania się do gry, należy wypełnić ankietę. Tych z Państwa, którzy obawiają się trudności z dojazdem, już dziś uspakajamy, że dla graczy zorganizowana zostanie zbiórka na przystanku „Kombinat” i wspólny przejazd do Łuczanowic. Choć oczywiście będzie można dojechać również na własną rękę i spotkać się z grupą na miejscu, czyli przed wejściem do Klubu Aneks Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta, działającym w tym pięknym miejscu.

Przed rozgrywką zachęcamy do zapoznania się z trzema nowymi hasłami związanymi z historią peryferyjnych obszarów dzisiejszej Huty, które podczas wakacji zostały opublikowane w zakładce „Ciekawostki” na stronie tegorocznej edycji projektu. Są to hasła: „Cło”, „dożynki” oraz „tradycje podmiejskie”.

Tych z Państwa, którzy chcieliby dowiedzieć się więcej na temat Dóbr Łucznowickich i rodziny Mycielskich, zapraszamy do lektury albumu „NH 70 – społeczność, historia i tradycja” wydanego przez Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta w 2020 roku, w którym znajduje się wywiad z prof. Elżbietą Mycielską – Dowgiałło, córką Andrzeja Mycielskiego. Polecamy również wspomnienia samego prof. Andrzeja Mycielskiego pt. „Chwile czasu minionego”.

Szczegóły dotyczące dojazdu na rozgrywkę zostaną podane na stronie projektu na dwa dni przed grą, czyli 15 września. Do każdego ze zgłoszonych graczy zostanie również wysłana wiadomość mailowa lub sms-owa informująca o dokładnej godzinie i miejscu zbiórki.

W „Nowohuckim alfabecie” nie ma wakacji!

Mimo zawieszenia na czas wakacji organizacji rozgrywek, nasz zespół – wbrew upałom i burzom – pracuje pełną parą nad jesiennymi atrakcjami dla Państwa!

W tym miesiącu w zarysie została opracowana wrześniowa rozgrywka, która oparta będzie na historii podkrakowskich wsi oraz dworów, które dzisiaj znajdują się na terenie nowohuckich dzielnic. Wkrótce na podstronie tegorocznej edycji ukażą się zupełnie nowe hasła leksykonu, opracowane specjalnie z myślą o naszej grze. Zostały one opracowane oczywiście w oparciu o Wasze opowieści i wspomnienia, a także historię terenów Nowej Huty.

Nad październikową rozgrywką, która będzie obejmowała okolice os. Stalowego, Willowego, Szkolnego oraz Zalewu Nowohuckiego, zespół projektowy będzie pracował w sierpniu. Już dziś prosimy Was o wsparcie i czekamy na Wasze pomysły, na których moglibyśmy oprzeć grę. Można je zgłaszać koordynatorce telefonicznie (pod numerem 609 33 89 44) lub mailowo (weronika.sliwiak-motak@krakownh.pl), jak również przez formularz kontaktowy na stronie projektu.

Przypominamy też, że cały czas czekamy na Wasze opowieści, zdjęcia, nagrania oraz inne materiały związane z Nową Hutą, którymi chcielibyście się podzielić z innymi członkami naszej nowohuckiej społeczności. W tym celu prosimy o przesyłanie ich na adres koordynatorki projektu, zaś w razie pytań zachęcamy też do kontaktu telefonicznego (numer podany powyżej).

Materiały nadesłane przez Państwa zostaną za Waszą zgodą opracowane i opublikowane na stronie tegorocznej edycji projektu, w zakładce „Ciekawostki”.

Życzymy Wam udanych wakacji i ciekawych wypraw – w tym takich, podczas których odkryjecie jeszcze więcej tajemnic Nowej Huty!

Na rozmazanym tle w ciemnych barwach, przybliżony w kadrze fragment wieńca dożynkowego. U jego szczytu świeże kwiaty – żółte słoneczniki, wyniosły mieczyk w różowo-pomarańczowym kolorze. Poniżej kształt kopy zrobiony z kłosów i zasuszonych kwiatów, przybrany owocami zielonych, drobnych winogron. Na samym przedzie przypięta za pomocą mocno różowego, bibułkowego kwiatu materiałowa czerwona wstążka z żółtym motywem kwiatowym, spływająca w dół wieńca. Jej koniec poza kadrem. Z boku kopy zarys kolejnej przypiętej do wieńca wstążki w odcieniu zieleni.

Materiały z rozgrywki „Betonowy czar blokowisk”

Specjalnie dla sympatyków projektu, którzy nie mogą stawiać się na rozgrywki, publikujemy materiały z rozgrywki drugiej, która odbyła się 4 czerwca, do samodzielnego wykorzystania. Zachęcamy do odkrywania Mistrzejowic szlakiem haseł „Nowohuckiego alfabetu”.

Deszczowa rozgrywka wśród zieleni i … „wariant B” w użyciu

W czerwcowe sobotnie popołudnie, mimo niezbyt zachęcającej (lecz chwilowo bezdeszczowej) aury, zebraliśmy się w Klubie Mirage, gdzie najpierw obejrzeliśmy piękną, barwną wystawę malarstwa, a następnie – pokrzepieni jasną wizją świata ukazaną przez twórczynię obrazów, Małgorzatę Winkowską i pełni nadziei, że pogoda wytrzyma – wyruszyliśmy na rozgrywkę.

Niestety, już po wyjściu z pierwszego przystanku gry, tj. z filii nr 48 Biblioteki Kraków okazało się, że pogoda się psuje i czarne chmury zbierają nad głowami graczy. Nieustraszenie ruszyliśmy jednak w kierunku Fortu 48 A Mistrzejowice i tam odnaleźliśmy ukrytą wśród zieleni czarną (jak niebo nad nami) skrzynkę z cudnymi pocztówkami – pamiątkami rozgrywki! Niestety, jako że padało coraz mocniej, nawet najbardziej zdeterminowani uczestnicy spotkania zgodzili się, że pozostałe zadania rozwiążemy w zaciszu gościnnego Mirage. I tak się też stało, zresztą z wielką korzyścią dla rozwoju naszej wyobraźni oraz dalszej integracji uczestników. Bo wszak hasłem przewodnim Klubu Mirage są właśnie RODZINNE KLIMATY!

Nasze nieco alternatywne spotkanie było ostatnim przed nadchodzącymi wakacjami. Przed nami letnia przerwa, podczas której nie będą odbywały się rozgrywki. Kolejna planowana jest 17 września, w godzinach popołudniowych (16-18), zaś dokładne informacje o niej i link do zapisów pojawią się 2 września.

Zachęcamy jednak zarówno uczestników, jak i sympatyków „Nowohuckiego alfabetu” do przesyłania własnych zadań związanych z projektem i zgromadzonymi hasłami, nowych nowohuckich wyrażeń zasłyszanych lub stworzonych samodzielnie, relacji z wakacyjnych nowohuckich wypraw i odkryć, zdjęć… Materiały przez Państwa nadesłane będą publikowane jako ciekawostki na podstronie tegorocznej edycji projektu.

Słowem – zostańcie z nami i podczas wakacji wspólnie utrwalajmy językowe, kulturowe oraz przyrodnicze piękno Nowej Huty!